יוגורט ביתי

יוגורט ביתי

על מנת להכין יוגורט בבית צריך חלב, ו... יוגורט. מצחיק, אבל זה בדיוק כמו הרעיון של לחם מחמצת שאור, כדי להכין אותו חייבים מחמצת. אז היוגורט הוא כמו המחמצת שלנו, הסטארטר. כמות קטנה של שתי כפות מספיקה. את היוגורט הראשון כנראה שהכינו בתהליך טבעי של תסיסה, כמו שמכינים שאור ראשוני. אני פעם הכנתי יוגורט מחלב וקפסולה של פרוביוטיקה, אבל הטעם של היוגורט היה לי מוזר.

שני דברים חשובים:
1. אני משתמשת ביוגורט דנונה 3% כסטרטר ראשוני ואחר כך פשוט ביוגורט שלי. שימו לב שהיוגורט טרי וסגור כדי שהחיידקים הפרוביוטיים בו יהיו פעילים וחיים. 
2. חשוב להקפיד שהכלים איתם מערבבים יהיו מעוקרים כדי שהיוגורט יצלח ולא יצמיח חיידקים פתוגניים, וכך גם הצנצנות אליהם תכניסו את היוגורט לאחר מכן, כדי להאריך את משך חיי היוגורט.

מה בכלל הקטע עם פרוביוטיקה? בקצרה ממש, חיידקים פרוביוטיים הם חיידקים מועילים, שחיים במעיים שלנו, בפה, בריריות, על העור שלנו... קוראים להם בשפה מדעית מיקרוביוטה או מיקרוביום. יש לנו 100 טריליון חיידקים כאלה רק במעי! אם התמזל מזלנו, והאוכלוסיה מאוזנת, היא תתמוך בחיסוניות טובה יותר, הפחתת אלרגיות, תייצר ויטמינים, תעכל עבורנו מזונות שאנחנו לא מסוגלים לעכל ותייצר חמרי הזנה למעי עצמו. (אפשר לקרוא עוד בספרות מקצועית, אני ממליצה על ספר נפלא של ד"ר ג'וליה אנדרס, מיקרוביולוגית שחקרה את הנושא וכתבה ספר נהדר הן לקהל המקצועי והן לקהל הרחב). 

אולי תתעניינו גם ב:
מהי קנדידה
מהי נטורופתיה
גזים- כל הסיבות והטיפול הטבעי

רכיבים: 

1 ליטר חלב 3%
2 כפות יוגורט 
מדחום (לא חובה אבל מעלה פלאים את הסיכוי שתצליחו)

אופן הכנה: 

1. רוחצים ידיים היטב. בסיר נקי מאוד, עדיף סיר כבד עם תחתית כפולה, מחממים את החלב תוך כדי ערבוב מזדמן עד לכמעט רתיחה. יצטברו בועות על פני החלב וקצף עדין. אם יש לכם מדחום, זה השלב בו תמדדו 80 מעלות צלזיוס.

2. מכסים את הסיר עם מכסה נקי מאוד. אני מעדיפה אפילו לשפוך עליו מים רותחים כדי למנוע קלקול של היוגורט. משלב זה לא מכניסים ליוגורט שום כלי שלא נרחץ במים רותחים. המדחום, שנשאר בסיר, בסדר כי הוא הגיע לעיקור בתוך החלב החם. ממתינים בסבלנות עד שהחלב מתקרר לטמפרטורה של 50 מעלות. אם אתם מכינים בלי מדחום, הוציאו מעט חלב עם כפית ובדקו שהטמפרטורה שלו חמה אך נעימה למגע. אני לא אוהבת את השיטות של להכניס אצבע ליוגורט כי זה יכול להכניס פנימה חיידקים ולקלקל אותו. 

3. מערבבים שתי כפות יוגורט לתוך החלב. מכניסים את הסיר לתנור שפועל על 40 מעלות למשך הלילה. יש גם שיטות עם עיטוף של הסיר בשמיכות וכל מיני פרוצדורות, כבר שמעתי הכל חוץ מלישון עם היוגורט כפיות, אבל עבורי זה הכי נוח ועובד בלי תקלות. 

4. בבוקר תוכלו לראות שיש שכבה של נוזל- מי גבינה, Whey, נוזל עשיר בחלבון שלא כדאי לזרוק. יש כמו סדקים על פני היוגורט. 
סדקים על פניי היוגורט- תקין!אפשר לערבב את הנוזל לתוך היוגורט או להפריד את הנוזל. הריח של היוגורט אמור להיות פשוט נפלא. מעבירים לצנצנת או בקבוק זכוכית. אני אוהבת לעקר אותם עם קצת מים רותחים כדי שהיוגורט לא יתקלקל מהר. 

הצעות הגשה: מלוח עם מעט שמן זית, זעתר טרי, מלפפון קצוץ. אפשר גם נענע. מושלם. 
מתוק עם פירות יער או פירות אחרים חמצמצים, מעט דבש טהור איכותי, שקדים או אגוזים.

בתיאבון! 

הכנתם? צלמו ותייגו :)

הוסף תגובה חדשה

תגובות

האם אפשר להכין יוגורט מחלב עיזים באותה צורה?